V priebehu pár minút môže zmeniť vaše cestovanie na nepríjemnú skúsenosť. Reč je o strate batožiny. S maličkou dušičkou čakáte, či sa vaša batožina objaví na páse. Ak nie, nasledujú minúty stresu a vybavovania. Vďaka lokalizátoru to môže byť minulosťou. Ako funguje?
Nikdy nie je záruka, že po precestovaní niekoľkých kilometrov s vami príde aj podpalubná batožina. Krutá realita! Preto je zariadenie, ktoré by vedelo lokalizovať vašu batožinu, priam nesplneným snom. Skutočne však existuje!
„Lokalizátor pomôže hlavne tým, ktorí lietajú často, alebo cestujú trasami, ktoré si vyžadujú prestávku či majú tesné spojenie,“ hovorí Oneika Raymondová, cestovateľka a moderátorka z Travel Channel, ktorá sa k svojej stratenej batožine nedostala až celé dva dni. Práve vtedy sa hodí tzv. lokalizátor batožiny.
Ako fungujú?
Ide o zariadenie, ktoré sa veľkosťou podobá externým nabíjačkam. Vždy však závisí od konkrétneho výrobcu, tak, ako sa odlišujú od seba aj technológiami. Zatiaľ čo jedny pracujú pomocou GPS alebo GSM technológie, iné fungujú pomocou Bluetooth.

Lokalizátory s GPS alebo GSM sa aktivujú hneď po tom ako sa batožina dostane do cieľovej stanice. Tieto technológie vysielajú dáta do centrálneho servera a odtiaľ sa dostávajú do aplikácie, nainštalovanú v telefóne. Tak môžete sledovať polohu svojej batožiny. Lokalizátory s technológiou Bluetooth dokážu nájsť batožinu len vtedy, ak sa nachádza blízko vás. Preto sú vhodné na sledovanie polohy na letisku. Dokonca sa dajú využiť aj pri hľadaní peňaženiek alebo kľúčov.
Výhody a nevýhody
GPS má však jednu veľkú výhodu od Bluetooth. Batožinu vďaka tejto technológii môžete nájsť aj v inej krajine! Jediné, čo by vám to mohlo znemožniť, sú hory alebo budovy v blízkosti. GSM lokalizátory zase pracujú len vtedy, ak sa v blízkosti nachádza mobilná veža, čo znamená, že na letisku budú fungovať. Na druhej strane, len nie všetky krajiny podporujú sledovanie čipov GSM. Lokalizátor teda nemusí byť funkčný v každej krajine.
Čo sledovať pri kúpe?
Každá technológia má svoje plusy i mínusy. Je na vás, akú si zadovážite. Pri výbere je dôležité sledovať okrem technológie aj typ batérie, životnosť zariadenia a cenu. Nezabudnite si taktiež skontrolovať, či daný model nemá nejaké podmienky. Niektoré zariadenia dokonca vyžadujú predplatné alebo mesačný poplatok.
Obvykle stoja okolo 30-40 Eur a dostanete ich kúpiť v špecializovaných obchodoch s kuframi a batožinou, alebo v zahraničných internetových obchodoch, kde je ponuka širšia ako u nás.